İtirazım var: Neden Reuters?


Ülkemizde bir olayın ayrıntısını daha yabancı ajanslardan öğreniyoruz. Ankara’da onlarca insanın ölümüne ve yaralanmasına sebep olan saldırının arkasında IŞİD olduğu bilgisi duyuruldu. İsminin açıklanmasını istemeyen iki üst düzey Türk yetkili açıklama yapmak için uluslararası Reuters haber ajansını uygun görmüş.

Türkiye’de olayın duyulduğu andan bu yana canlı yayınlar yapan, başka bir haber vermeyen onlarca haber kanalı değil, bu bilgi için Reuters tercih edilmiş.  Belki de Reuters muhabirinin cevvalliğidir, günahını almayalım. Ama Ankara’daki isimlerin bu ajanstan haz etmediğini herhalde bilmeyen yoktur. Öyle ya daha dün bakanlara Türk basınının soramayacağı “istifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu bu ajansın muhabiri sordu. Tekrarlayalım, inşallah Reuters muhabirinin başarısıdır bu iş, kendisini tebrik ederiz.

Değilse…

Değilse iki seçenek var karşımızda:

1- Yetkililer, Türk kamuoyunu umursamıyor. Saldırı sonrası biran önce dünyaya mağduriyet, IŞİD’in hedefi haline gelmişlik vb duyuruyu yapmak derdinler.

2- Türk basını o kadar taraftar oldu ki, isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili haberin duyurulacağı yayın organına göre kimliğini ele verebilir. Yani x kanal haberi yayınlarca kimin sızdırdığı anlaşılabilir. 

Siyasilerin duyarsızlığına mı basının durumuna mı üzülürsünüz, size kalmış…

Not: Reuters’a verilen, “saldırıyı ilk belirtilere göre IŞİD gerçekleştirdi” bilgisinin Türkiye için haber değeri olmadığı, her ne kadar ortam bulandırılmaya çalışılsa da herkes tarafından failin IŞİD olduğunun bilindiği de göz önüne alınmış olabilir.

Önemli Not: Fotoğraf Al Jazeera Türk’ten Zahidin Köşüş tarafından çekilmiştir. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s